Go Back   2023 2024 MBA > MBA > Main Forum

  #1  
Old 19th October 2016, 03:14 PM
Unregistered
Guest
 
Default Kerala Agricultural University College of Veterinary and Animal Sciences Mannuthy Thr

Can you list me the names of the departments offered by College of Veterinary & Animal Sciences, Mannuthy of Kerala Veterinary and Animal Sciences University?
Reply With Quote Quick reply to this message
  #2  
Old 19th October 2016, 03:41 PM
Super Moderator
 
Join Date: Mar 2013
Default Re: Kerala Agricultural University College of Veterinary and Animal Sciences Mannuthy

College of Veterinary and Animal Sciences, Mannuthy of Kerala Veterinary and Animal Sciences University was established in 1955. It has made extensive contribution for the development of animal husbandry sector of the state.

With the development of human resources for serving the livestock farmers of the state, it is also instrumental in various research, extension, consultancy and clinical services besides acting as a source of high quality germplasm and animal products to the farmers and general public respectively.

Animal production, extension and research activities of the University immensely and exponentially help in improving the economic, livelihood and food security of the public in general and rural folk of Kerala in particular.


College of Veterinary & Animal Sciences, Mannuthy

o Animal Breeding, Genetics & Biostatistics
o Animal Nutrition
o Clinical Veterinary Medicine
o Dairy Science
o Livestock Production & Management
o Livestock Products Technology
o Veterinary Microbiology
o Poultry Science
o Veterinary Anatomy & Histology
o Veterinary Biochemistry
o Veterinary & Animal Husbandry Extension
o Veterinary Epidemiology & Preventive Medicine
o Veterinary Parasitology
o Veterinary Pathology
o Veterinary Pharmacology & Toxicology
o Veterinary Physiology
o Veterinary Public Health
o Veterinary Surgery & Radiology
o Statistics
o Animal Reproduction, Gynaecology & Obstetrics
o Instrumentation Centre
Reply With Quote Quick reply to this message
Reply

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Rajasthan agricultural university college of veterinary and animal science Unregistered Main Forum 2 17th March 2018 03:14 PM
Karnataka Veterinary Animal and Fisheries Sciences University (KVAFSU) Unregistered Main Forum 1 28th August 2017 12:44 PM
Faculty Of Veterinary Medicine Swedish University Of Agricultural Sciences (SLU) Unregistered Main Forum 1 26th November 2016 11:55 AM
Olabisi Onabanjo University College Of Agricultural Sciences Unregistered Main Forum 1 25th November 2016 02:51 PM
New Veterinary And Animal Sciences University In Kerala Unregistered Main Forum 1 5th October 2016 08:47 AM
University Of Animal and Fishery Sciences Kolkata Unregistered Main Forum 0 18th July 2015 04:21 PM
Tamil Nadu University Of Veterinary and Animal Sciences Unregistered Main Forum 0 17th July 2015 04:29 PM
University of agricultural sciences Kerala Unregistered Main Forum 0 17th July 2015 01:21 PM
Southern University College Of Agricultural Family And Consumer Sciences Unregistered Main Forum 0 16th July 2015 12:54 PM
Southern Illinois University Carbondale College of Agricultural Sciences Unregistered Main Forum 0 15th July 2015 08:41 AM
University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine Bucharest Unregistered Main Forum 0 13th July 2015 09:14 AM
College Of Horticulture Kerala Agricultural University Thrissur Unregistered Main Forum 0 11th July 2015 04:19 PM
College of resources and environmental sciences china agricultural university Unregistered Main Forum 0 11th July 2015 11:32 AM
Lala Lajpat Rai University Of Veterinary And Animal Sciences Hisar Website Unregistered Main Forum 0 9th July 2015 05:31 PM
University Of Georgia College Of Agricultural And Environmental Sciences Food Science Unregistered Main Forum 0 9th July 2015 05:17 PM
St Joseph University College of Agricultural Sciences and Technology Songea Unregistered Main Forum 0 8th July 2015 04:49 PM
Tamil Nadu Veterinary and Animal Sciences University India Ravi Dema Main Forum 1 8th April 2013 05:32 PM
Bihar Veterinary College - Rajendra Agricultural University, Patna kripala Main Forum 1 30th March 2013 11:16 AM
University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine Cluj-Napoca Unregistered Main Forum 1 10th December 2012 11:31 AM
Kerala Agricultural University Thrissur Mannuthy Rajesh Kumar Jatav12 Main Forum 1 28th November 2012 10:21 AM


Quick Reply
Your Username: Click here to log in

Message:
Options




All times are GMT +5.5. The time now is 11:05 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2

1 2